مقالات

مالیات حقوق

مالیات حقوق

میزان مالیات حقوق و آموزش پرداخت آن

 

 

 مالیات حقوق| توسط سازمان امور مالیاتی کشور به منظور دسترسی بهتر و راحت‌تر مشمولان مالیاتی که موظف هستند لیست اطلاعات حقوقی کارکنان خود را در اختیار سازمان نامبرده قرار دهند، ایجاد شده است. طبق مادۀ 86 قانون مالیات‌های مستقیم، پرداخت‌کنندگان حقوق کارکنان در هنگام هر پرداخت موظف هستند که مالیات متعلق را محاسبه، کسر و تا پایان ماه بعد ضمن تسلیم فهرستی متضمن نام و نشانی دریافت‌کنندگان حقوق و میزان آن به ادارۀ امور مالیاتی محل پرداخت و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را اعمال نمایند.

 

 تعریف مالیات بر حقوق

 یکی از اقسام مالیات بر درآمد و از مالیات‌های مستقیم است،که براساس نرخ مصوب در قانون بودجه پرداخت خواهد شد. این دسته از مالیات توسط کارفرما از فیش حقوقی کارگران و کارمندان کسر شده و به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال می‌شود. به عبارتی دیگر، طبق مادۀ 1 قانون مالیات‌های مستقیم، کلیۀ اشخاص حقیقی و حقوقی که در داخل کشور با فعالیت اقتصادی، خدماتی و غیره درآمد کسب می‌کنند، مشمول پرداخت مالیات بر درآمد هستند.

این مالیات بخشی از مالیات بر درآمد تلقی می‌شود و برخلاف شرکت‌ها که با اشخاص حقوقی در ارتباط است، پرداخت بر عهدۀ اشخاص حقیقی است و با میزان درآمد شخصی آنان ارتباط مستقیم دارد. در همین راستا طبق مادۀ 82 قانون مالیات‌های مستقیم، درآمدی که شخص حقیقی در خدمت شخصی دیگر در مقابل ارائۀ نیروی کار خود در خصوص اشتغال بر حسب مدت یا کار انجام شده به طور نقد یا غیرنقد دریافت می‌کند، مشمول مالیات بر درآمد حقوق است. این مورد از مالیات جز مالیات‌های تکلیفی به حساب می‌آید و به این معناست که شناسایی میزان مبلغ و پرداخت آن بر عهدۀ پرداخت‌کنندۀ حقوق کارفرما است و کارکنان در قبال پرداخت آن، وظیفه‌ای ندارند.

مالیات حقوق ۱۴۰۳

نرخ مالیات بر حقوق در سال 1403

براساس متن نهایی لایحۀ بودجه در سال 1403، با افزایش 2 میلیون تومانی سقف معافیت مالیاتی حقوق بگیران به 12 میلیون افزایش یافت:

 • پس درآمد 12 میلیون تومان در ماه و بصورت کلی درآمد 144 میلیون تومان سالانه معاف از پرداخت مالیات است.
 • از درآمد 12 تا 16.5 میلیون تومان (درآمد سالانه از 144 تا 198 میلیون تومان) مشمول 10 درصد مالیات برای حقوق است.
 • درآمد ماهانه از 16.5 تا 27 میلیون تومان (درآمد سالانه 198 تا 324 میلیون تومان) مشمول 15 درصد مالیات است.
 • درآمد 27 تا 40 میلیون تومان (درآمد سالانه 324 تا 480 میلیون تومان) مشمول 20 درصد مالیات است.
 • درآمد 40 میلیون تومان به بالا (درآمد سالانه 480 میلیون تومان به بالا) مشمول 30 درصد مالیات است.

 

جریمه عدم پرداخت مالیات حقوق 1403

طبق قانون مالیات‌ها، ارسال لیست مالیات برای حقوق پرسنل و ورود به سامانه در هر ماه اجباری است و باید پس از انجام محاسبات حقوق و تهیۀ گزارش‌ها، لیست مربوطه ارسال شود:

 • عدم ارسال ارائۀ لیست حقوق توسط پرداخت‌کنندگان حقوق در مدت زمان مشخص شده و یا ارسال لیست خلاف اطلاعات واقعی، به پرداخت 2 درصدی حقوق پرداختی به عنوان جریمه موظف هستند.
 • عدم پرداخت به موقع توسط پرداخت کنندگان حقوق؛ 10 درصد مالیات پرداخت نشده در موعد مقرر و 2.5 درصد مالیات به ازای هر ماه تاخیر از سر رسید.

معافیت مالیات حقوق

سامانۀ ارسال لیست مالیات بر حقوق و نحوۀ پرداخت آن

هدف از راه اندازی این سامانه نیز افزایش سرعت و راحتی مودیان در ارسال لیست اطلاعات مالیات بر درآمد هست. در این سامانه ارسال لیست با همۀ جزئیات و اطلاعات مورد نیاز در خصوص پرداخت کننده (کارفرما) و دریافت‌کننده (کارکنان) حقوق ذکر می‌شود و جزئیات مربوط به میزان حقوق و مزایا و مالیاتی که برای آن باید پرداخت شود، در قالب فایل‌های الکترونیکی از مودیان مالیاتی دریافت و در سامانه ارسال ذخیره می‌شود.

سامانۀ salary.tax.gov.ir سیستم مکانیزه مالیات بردرآمد حقوق سازمان امور مالیاتی کشور برای آسان‌سازی دریافت اطلاعات است. از سوی دیگر این سامانه در جهت کاهش هزینه و صرفه‌جویی راه اندازی شده است. بعد از ورود به سامانۀ امور مالیاتی کشور که آدرس آن در لینک بالا ذکر شده، باید نام کاربری، کلمۀ عبور و کد اقتصادی را در دسترس داشته باشید.

آموزش نحوۀ ورود به سامانه برای ارسال لیست

 • پس از ورود به سامانه امور مالیاتی کشور از منوی بالا سمت راست، بر روی گزینۀ خدمات اصلی مالیاتی کلیک کنید.
 • در منوی نمایش داده شده، بر روی گزینۀ فهرست مالیات حقوق الکترونیکی کلیک کنید.
 • با کلیک بر روی آیتم وارد مرحلۀ بعدی شوید و در آنجا نیاز است روی متن ورود به سامانۀ جدید تسلیم لیست حقوق کارکنان کلیک کنید. (در حالت دیگر می‌توان با ورود به آدرس tax.gov.ir مستقیم می‌توان به پرتال خود وارد شوید و مراحل اول و دوم را انجام ندهید).
 • پس از وارد کردن نام کاربری و کلمۀ عبور که بعد از ثبت نام در سازمان امور مالیاتی به صورت نامۀ محرمانه به شرکت‌ها ارسال می‌گردد.
 • با انتخاب فهرست حقوق و سپس انتخاب فهرست حقوق جدید می‌توانید فایلی را که در قالب مربوطه از نرم‌افزار حقوق و دستمزد خود دریافت کرده‌اید در سایت بارگذاری کرده و رد کردن این مالیات را انجام دهید.
 • با وارد شدن در این مرحله باید فیلدهای مربوط به ماه، حوزۀ مالیاتی، نوع لیست و نام لیست را تکمیل کرده و نسبت به انتخاب نحوۀ ثبت لیست بارگذاری فایل‌ها اقدام کنید.

نکات مهم در این خصوص:

 • نام حوزۀ مالیاتی به صورت پیش فرض وجود داشته و تنها نیاز به انتخاب دارد.
 • مهلت ارسال فایل مالیات این بخش تا پایان ماه بعد است و در ماه‌های بعد فقط تغییرات را اعمال کنید.
 • حق بیمۀ عمر پرداختی بابت بیمۀ عمر پرسنل، معاف از مالیات نیست.

موسسۀ حسابداری و خدمات مالی ستایش تراز آسیا با بیش از 12 سال سابقۀ فعالیت در حوزۀ حسابداری، مشاروۀ مالی و مدیریت امیدوار است اطلاعات موجود در این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

جدول مالیات حقوق